Bize Ulaşın

(0312) 418 88 58

Sıfırlama Taktiği Mentörlüğü

Öğrenciye Neler kazanmıştır:
•Ders çalışma azmi, hırs ve kesinlık;
•Etkili, tertipli ve istikrarlı ders çalışma alışkanlığı ;
•Odaklanmayı maksimuma çıkartır;
•Başarıya içselleştirir;
•zamanı verim kullanır;
•Alternatif düşünme yöntemleri geliştirme;
•Uygulamalarla negatif durumlardan kurtarma;
•Öğrenciye öğrenmeyi ve çalışmayı öğretir;
•Öğrencinin davranışlarını gözlemleyerek ona yol haritasını belirleme;
•Duygusal alt yapının nelerden kaynaklandığını ortaya çıkarma;
•Öğrencinin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için gerekli yönlendirmeleri yapabilme;
•Öğrencinin öğrenme stratejilerini belirleme ve bu stratejileri tüm eğitim süreçlerine uyarlama;
•Öğrencinin geçmişten süre gelmiş istenmeyen alışkanlıklarından kurtulmasına yardımcı olabilme;
•Öğrenciyle birlikte öğrencide istenilen neticeların alınabilmesi adına ebeveynlere de koçluk ve danışmanlık yapabilme;
•anne babaları nasıl, ne süre ve ne şekilde yönlendirebilme;
•Öğrencinin gelişimini aileye ve okula raporlama becerileri kazanacaklar.

Sayın Velilerimiz Sevgili Öğrencilerimiz
Burada size verimli ve tam öğrenmenin iyi mi gerçekleşeceğinden bahsedeceğim. Hataları nasıl sıfıra indirebiliriz,konuları hatasız iyi mi öğrenebiliriz; bu konu ile ilgili bir şeyler yazacağım. (Sıfırlama Tekniği) Sınavlara hazırlık süreci, oldukca yorucu ve bunaltandır. Eğer belli derslerden sınav formatına (YGS-LYS-KPSS) uygun hazırlanmazsanız, zorluk çekersiniz. Şimdiye kadar, sınav formatına uygun hazırlanmadık mı dediğinizi duyar gibiyim. Anlatacaklarımı okuduktan sonrasında bana hak vereceksiniz inanırım.Önce şunu söyleyeyim; shususi içerikli herhangi bir dersin (biyoloji, tarih ve coğrafya gibi) ÖSS seçiminda gelen soruları dersin tamamını soru yapacak şekilde sorulmuyor mu sınavlarda?Kısaca; bir tarih veya biyoloji sorusunu yapabilmek için, biyoloji veya tarih müfredatının tamamını bilmeniz gerekmiyor mu?Evet dediğinizi duyar gibiyim.

Peki, eğer böyleyse sizin bir shususi dersin hepsinı, aynı anda bilmeniz gerekiyor sual yapabilmek için…

Bunu su anda uyguladığınız programda yapabiliyor musunuz, doğal ki hayır. Mevzuları 9-10 aya yayarak öğreniyorsunuz. Peki bir romanı 9-10 aya yayarak okumaya çalışırsanız, bir şey anlayabilir misiniz?

Kopukluk olur değil mi ? Peki dershanelerde mevzuları bu kadar süreye yayıp bitirmiyor musunuz? Ondan sonrasında sürekli konu öğreniyorum ama puanım bir türlü istediğim oranda artmıyor diyorsunuz.

Puanızının artmamasının sebebi bir tek sizin iyi çalışmamanızdan mı yoksa, sizin uyguladığınız programdan mı kaynaklanıyor?

Bence uyguladığınız program sizi verimsizliğe itiyor. Doğrusu bilgiler bir taraftan beyne doluyor arada süre fazla olduğundan, unutuluyor.

Birinci hafta bir mevzu, ikinci hafta başka bir mevzu, devamlı doldur boşalt… Oysaki , sınav sorusunu yapabilmek için, bütün müfredatın beyninizde olması gerekiyor. Şu andaki sisteminizde mümkün mü? Doğal ki değil…

Çünkü dershane sistemi buna izin vermiyor. Fakat siz bu verimsizliğin rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Burada nasıl çalışmanız icap ettiğini anlatacağım; etken çalışma ve sabit çalışma nasıl olur bunlardan bahsedeceğim, bildiğiniz çalışma sistemlerinden farklı olarak.

Öncelikle şunu belirteyim, bu programı yürütmek için, günlük 4-5 saatlik çalışma süresine ihtiyacınız var. Bu programı sadece başına uygulayamıyorsanız, koçluk için bizden destek isteyin.

15-20 günde, shususi derslerden herhangi birini hatasız hale getirebilirsiniz. Bunu okuduğunuzda şaşırmış olduğunızı görür gibiyim, fakat sabredin, bana hak vereceksiniz.

4-5 saatin ortalama 1.5-2 saatini, etken çalışma dediğimiz modelle öncelikle shususi dersler için ayırmanız gerekiyor. Bu modelle çalışmayla, 2.5-3 ay benzer biçimde bir sürede tüm sözel derslerden, hatasız hale gelebilirsiniz.

Hala nasıl olacak bu iş dediğinizi duyar gibiyim… Merak etmeyin anlatacağım…

Öncelikle bu çalışma evde kendi başınıza bir çalışma olduğu için, bazı kaynaklara ihtiyacımız olacak. Derhal derhal her öğrencinin evinde olan mevzu anlatımlı kaynaklar ve 30 civarında da tam deneme kitapçığı.

Etken çalışma ile, shususi derslerin herhangi birini (tarih dersi örnek olsun) 15-20 günde nasıl hatasız hale getirebilirsiniz?

ÖRNEĞİMİZ TARİH DERSİ: Öncelikle iyi hazırlanmış bir mevzu anlatımlı kaynağa ve 30 tane tam denemeye (lys-ygs tarzında) ihtiyacımız var… İşin çoğunu bunlarla halledeceğiz. Kitapları doğru kullanabilirsek herşeyi kendi kendimize çok hızlı ve kolaylıkla öğrenebiliriz.

Günlük çalışacağımız ders saatinin 1.5-2 saatini shususi bir dersin tamamını çalışacak şekilde ayırıyoruz. (tamamını kısa sürede öğrenmeniz gerekiyor çünkü sınavdaki soruları yapabilmek için 4 yıllık müfredatı aynı anda bilmeniz gerekiyor)

Bu kısmı, aktif çalışma diye adlandırıyorum. Öncelikle konu anlatımlı kitabı baştan aşağı 5-6 gün gibi bir sürede (sadece kitabın mevzu anlatımlarını) günde 1.5 2 saat okuyarak özet çıkartarak bitirmeniz gerekiyor. Ortalama 200-250 sayfalık bir kitap, günde 2 saat okunarak 5-6 gün gibi bir sürede okunabilir değil mi?

Peki bu şekilde kitabı okuyarak sınav sorularını yapabilecek hale gelebilir misiniz? Olmaz tabii ki sözlerinizi duyar gibiyim… Haklısınız.

Peki bu şekilde okuyarak, kitabın içinde ne var ne yok öğrenebilir misiniz? Kitabı bitirmenin verdiği psikolojik rahatlığı hissedebilir misiniz? Yani şu demek oluyor ki, kitapla biraz arkadaş olursunuz… Bu kısımlarda aynı fikirdeyiz değil mi? Güzel…

Peki bundan sonra ne olacak? Bu kitabın sınavda size her noktası sorulmuyor mu? Hatta mevzular iç içe sokularak dipnotları bile sual hale getirilmiyor mu? Kısaca tüm bir ekmek gibi, yut yutabilirsen… Yutulur mu, hayır?

Ne yapmak lüzumlu yutmak için, ufak ufak parçalara ayırmak lüzumlu… Bu iyi mi olacak ? Denemelerle olacak. Hani 30 tane tam tecrübe etme almıştın ya, onlarla… Daha önce 5-6 gün boyunca okumuştun ya, bu işin ısınma kısmıydı. Antrenmana çıkmadan önce yapılan ısınma hareketi benzer biçimde… asıl iş bundan sonrasında başlıyor… Parçala, böl ve yut yöntemiyle…

Duyuru
Duyuru
Konuşmayı Başlat
Merhaba, Odtülüler Eğitim Kurumu Olarak Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Ara